Genel

Kokteyl Organizasyon Firmaları İstanbul

kokteyl organizasyon şirketleri Kokteyl Organizasyon Firmaları İstanbul’daki önde gelen şirket arasında olmaktan mutluluk duyuyoruz. Öncelikle sürekli olarak farklı etkinliklere yiyecek ve içecek hizmeti sağlıyoruz. Tabi Catering Kokteyl için sizde bizden profesyonel olarak hizmet alabilesiniz. Artık bir çok aile tarafından kabul gören Nikah Kokteyl Organizasyonu yoğun olarak talep görmektedir. Tabi bazı ayrıntılar var Nikah Töreni için mesela resim köşesi olabilir tüm aile resim çekilirken bu Arka Fon ( Çiçek Perde ) Kiralama çok güzel bir ayrıntı olabilir. Elimizde farklı Çiçek Tagı Modelleri mevcuttur. Onun dışında ise Nikah Kokteyl İkramları özellikle soğuk aperitiflerden oluşmaktadır. Kokteyl Organizasyonu olarak mesela tuzlu, tatlı kurabiye, ekler, kanepe çeşitleri, poğaça, börek gibi ürünler oldukça beğenilmektedir. Şimdi ise sizlere şu şekilde sunum yapacağım. Düğün Kokteyl Organizasyon Fiyatları 4000TL paket içeriği olarak ayrıntılı olarak anlatalım. 120 Kişilik Düğün Kokteyl İkramları, 15 adet bistro masa kurulumu, 3 kişilik servis personeli, dj + ses sistemi kiralama, gelin takı ve düğün yolları kiralama dahil olarak sizlere bütçeleri sunduk.

kokteyl organizasyonuSadece bu yazdıklarımızla sınırlı değil Düğün Organizasyonları için bir çok seçeneğe sahibiz. Amacımız burada Düğün Örnekleri sunarak kolayca bilgi almanızı sağlamaktır.  Sırayla şimdi size Açılış Kokteyl Organizasyon Fiyatları 3500TL olarak sunum yaparak içeriği öğrenmenizi sağlayacağım. ( 10 adet bistro masa, 3 kişilik servis personeli, trio müzik grubu, müzik sistemi kiralama, 10 metre açılış için tag balon süsleme ve 2 kişilik karşılama hostesi burada örnek olarak sunum yapılmıştır. Şimdi özellikle Şirket Partiler ve Eğlenceleri için bizden talep edilen Kokteyl Organizasyonları için size bilgi sunacağım.. Özellikle bu tarz etkinlikler için sizlere genel olarak ya DJ yada Müzik Grubu Kiralama bizden talep edilmektedir. Tabi Trio Müzik Ekibi de seçeneklerimiz arasında ama en önemlisi sizin party için istediğiniz nasıl olmasını istediğinizdir. Yetişkin Doğum Günü Organizasyonları özellikle catering ve kokteyl ikramlarının bol olduğu etkinliklerinden biridir. Gelecek konuklarınız tamamsa sizde artık Doğum Günü Partisi için hazırsınız demektir. Burada seçeceğiniz müzik seçimi partinin akışını belirler bu yüzden en sevdiğiniz müziklere göre bir DJ Kiralama yapmayı unutmayınız. Tabi size burada Catering Kokteyl hizmeti sağlarken dilerseniz Ses ve Işık Sistemi Kiralama ekipmanını da sizlere sağlıyoruz.

kokteyl menü ikramlıkları Özellikle Çocuk Doğum Günü Partisi için sizlere doğum günü masası ikramları, doğum günü arka fon (afiş, perde ) şişme oyun parkı kiralama, doğum günü palyaçosu, sihirbaz kiralama gibi birçok hizmeti sizlere sağlıyoruz. Şimdi sizlere Evde Bahçede Nişan Töreni için biraz bilgiler sunacağım. Burada Nişan Organizasyonları için özellikle ev ortamında bir çok şeye ihtiyacınız olabilir. Sizlere Nişan Masası ve Arka Fon Kiralama gerektiğinde mobil olarak sunduğumuz ekipmanları sağlayabiliriz. En çok tercih edilen Nişan Kokteyl Organizasyonu içinde sizlere catering kokteyl hizmeti sağlıyoruz. Nişan Catering Hizmeti özellikle ara sıcak ve soğuk ikramlarda iddialı olduğumuzu bilmenizi isteriz. Evde Nişan Töreni ikramları için detaylı bilgi almak için müşteri temsilcimiz sizlerin telefonlarını bekliyor.

açılış organizasyonları Size sunacağımız İstanbul Kokteyl Organizasyon Şirketleri arasında lütfen bizden de bilgi alıp karşılaştırma yapmanızdır Bu isterse Söz Organizasyonu ister Evde Nişan Organizasyonu olsun ekibimizle birlikte sizlere hizmet için hazırız. Etkinliğiniz nee olursa olsun sizlere mobil olarak Kokteyl Organizasyon Firmaları arasında hizmet sağlıyoruz.

KOKTEYL ORGANİZASYONU İÇİN HİZMET VERDİĞİMİZ ETKİNLİKLER

açılış kokteyli AÇILIŞ ORGANİZASYONU – NİKAH TÖRENİ – SERGİ AÇILIŞLARI – DÜĞÜN ORGANİZASYONU –TOPLANTI – NİŞAN TÖRENİ –KONFERANS –  DOĞUM GÜNÜ PARTİLERİ – YIL SONU OKUL ŞENLİKLERİ – SÖZ MERASİMİ – PARTİ ORGANİZASYONU – GALA GECESİ – KINA GECESİ –ARAÇ TANITIM LANSMANI –SEMİNER – BAYİ TOPLANTILARI – FUAR ORGANİZASYONU – YENİYIL KUTLAMALARI – MEZUNİYET TÖRENİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir